Kurtki polarowe służą obecnie jako warstwa termiczna. Można ich używać solo ale także pod turystyczną kurtką wodoszczelną. Planując zakup kurtki z polaru należy się zastanowić nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami. Kurtki termiczne oferowane są w różnych gramaturach, zwyczajowo jest to 100 lub 200g/m2. Gramatura najbardziej decyduje, jak ciepła będzie kurtka. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest typ warstwy zewnętrznej. Obecnie polary o klasycznej, strzyżonej formie zostają zastępowane przez materiały posiadające bardziej wytrzymałą warstwę zewnętrzną typu sweater lock, dzięki czemu ich wytrzymałość mechaniczna jest o wiele wyższa. Jednym z podgatunków są kurtki typu stretch. Cechuje je znakomite dopasowanie i bardzo dobra termika. Kurtki stretchowe wykonane są najczęściej z materiałów firm Pontetorto i Polartec, ich specyfika sprawia, że dzięki pominięciu w fazie produkcyjnej membrany, można je z powodzeniem stosować jako warstwę termiczną pod kurtkę trekkingową wyposażoną np. w membranę Gore-Tex.
W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się kurtki marek Milo, Millet, Salewa, Dynafit i Lafuma. Najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji polarów jest obecnie Polartec w wersji Power Grid i Thermal Pro. Dobrze dobrana kurtka polarowa zapewni wysoki komfort termiczny podczas wszelkiego typu aktywności outdoorowych ale także w użytkowaniu codziennym. Należy pamiętać aby jej wybór był odpowiednio przemyślany.
Millet stosuje w swoich kurtkach polarowych najwyższej klasy surowce Polartec i Pontetorto. Najpopularniejsza kurtka polarowa w kolekcji to Millet Seneca Jacket i wyposażona w kaptur Millet Seneca Hoodie, obydwie dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Grubsza i bardziej techniczna kurtka Polartec to Millet Fusion Grid Jacket i Millet Fusion Grid Hoodie, zastosowany surowiec Polartec Power Grid sprawia, że kurtka polarowa z niego wykonana będzie najcieplejszą w swojej klasie. Jednym z najcieplejszych i najgrubszych materiałów dostępnych na rynku jest Polartec Power Stretch Pro. Kurtka polarowa Millet Fusion Power Jacket i Millet Fusion Power Hoodie są właśnie wykonane z tego surowca. W kolekcji Millet Trilogy znajdują się dwie kurtki polarowe. Lżejsza ale wyposażona w faktor antybakteryjny kurtka polarowa Millet Trilogy Lightgrid Hoodie i bardzo ciepła kurtka Polartec Millet Trilogy X Wool, która została zwykonana z hiperciepłego Polarcec High Loft. Dla osób poszukujących lekkiej kurtki świetnie nadawać będzie się kurtka polarowa Millet Lokka, do wyboru z kapturem lub bez. Ciekawą propozycją jest kurtka polarowa wykonana w wykończeniu sweaterlock Millet Tribeni II. Tribeni to idealna propozycja kurtki na wpół turystycznej a na wpół miejskiej.
Kurtka skitourowa Dynafit Radical Polartec Jacket to najczęściej wybierana przez skitourowców kurtka typu fleece. Doskonały materiał Polartec Power Grid, świetne wykonanie, żywa kolorystyka i mnogość jej wersji to najważniejsze, mocne strony tego modelu. Na sezon letni producent przygotował kurtkę z Polartec Dynafit Transalper Light Polartec Hoody, która ogrzeje swoich właścicieli podczas umiarkowanie chłodnych dni, zwłaszcza latem lub wiosną.
Milo niezmiennie od lat proponuje swoim zwolennikom kurtki polarowe. Kurtka polarowa wykonana w technologii sweaterlock to znana od lat Milo Chite, w serii Polartec Micro jest zaś ceniona przez użytkowników cienka kurtka polarowa Milo Anas. Dla zwolenników surowców typu stretch Milo przygotowało polar Milo Heyoo, który wykonano z bardzo rozciągliwego surowca. Od lat klasyka w ofercie, wyposażona we wzmocnienia rękawów to kurtka polarowa Milo Sella.
Zobacz również: koszulki trekkingowe czapki turystyczne spodnie trekkingowe kurtki softshell