Raki i czekan to podstawowy sprzęt do turystyki zimowej bądź wspinaczki zimowej. Istnieje wiele rodzajów i modeli czekanów dedykowanych do różnej formy aktywności. Do wspinaczki lodowej lub drytoolingu wykorzystuje się techniczne mocno wykrzywione czekany nazywane potoczne dziabami. Ze względu na swoją budowę, zakrzywiony kształt, dodatkowe triggery, mocowania na lonże do czekanów oraz długość dziaby nie nadają się do turystyki zimowej. Do turystyki zimowej stosowane są dłuższe czekany z prostym styliskiem. Przestrzeń między czekanami do wspinaczki lodowej oraz typowymi czekanami turystycznymi wypełniają nam techniczne czekany turystyczne. Są to zazwyczaj lekko wygięte czekany z mocniejszym styliskiem i ostrzem. Takie czekany pozwalającym na wspinaczkę i zakładanie stanowisk z punktów asekuracyjnych w trudnym terenie turystycznym lub łatwym terenie wspinaczkowym. W skitouringu stosuje się natomiast ultralekkie i krótkie czekany stanowiące jedynie zabezpieczenie w wypadku złych warunków podczas podejścia lub zjazdu.
Istotną kwestią jest odpowiedni dobór długości czekana. W wypadku modeli wspinaczkowych i skitourowych producent narzuca nam jedną długość, natomiast w wypadku czekanów technicznych i turystycznych mamy do wyboru kilka długości. Czekan dobiera się do wzrostu, istnieje kilka szkół doboru długości czekana. Naszym zdaniem dobór długości nie jest zero-jedynkowy i zależy od modelu, użytkownika oraz celów, jakie stawia przed produktem kupujący. Zatem jaki kupić czekan? W skrócie możemy jednak napisać, że czekany turystyczne, które mają służyć głównie jako podpieradło w łatwym lub średnio trudnym terenie górskim, powinny sięgać w okolicy kostki, natomiast czekany techniczne, które stosowane będą głównie w trudnym terenie górskim, powinny być znacznie krótsze. Szeroki asortyment oraz wysoka jakość doradztwa pozwala nam wybrać najodpowiedniejszy czekan dla danego użytkownika. U nas nie tylko kupisz czekan w atrakcyjnej cenie, ale dowiesz się, który dobrać i jak go używać. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się czekany m.in marki Grivel, Petzl, Climbing Technology oraz DMM. U nas znajdziesz swój wymarzony czekan w Tatry i inne góry!
Czekan wspinaczkowy służy do wspinaczki lodowej, mikstowej oraz drytoolingu. Czekany wspinaczkowe są stosunkowo krótkie i mocno wykrzywione. Czekany tego typu potocznie nazywane są dziabami. Ze względu na swoją budowę, zakrzywiony kształt, triggery (oparcia dla dłoni) czy mocowania na lonże, czekany wspinaczkowe nie nadają się do turystyki zimowej. Cechą charakterystyczną dla czekanów wspinaczkowych jest także możliwość wymiany ostrza. Wśród najpopularniejszych na rynku czekanów wspinaczkowych wymienić można modele Petzl Nomic, Petzl Quark , Camp/Cassin X-Dream oraz DMM Switch. Ciekawą alternatywą dla wspomnianych modeli jest lekki czekan wspinaczkowy polskiej produkcji Elite Climb Salamandra lub Elite Climb Raptor. Oba modele wykonane zostały z włókna węglowego i kevlarowego.
Do tej grupy czekanów należą lekko wygięte czekany turystyczne posiadające uchwyt na dłoń i stylisko w typie T umożliwiającym budowę stanowiska. Tego typu czekan wykorzystać można w łatwym terenie górskim do hamowania w wypadku poślizgnięcia lub także do wspinaczki w trudniejszym terenie górskim. Najlepszymi przykładami tego typu czekana są modele Grivel Jorasses , Petzl Sumtec lub jeden z najlepszych tego typu czekanów na rynku Grivel Air Tech Evolution. Jako przykład lekkiego czekana turystycznego, który wykorzystać można także podczas wspinaczki lodowej podać można także model Petzl Gully.
Z myślą o turystyce narciarskiej w trudnym terenie wysokogórskim zaprojektowane zostały czekany skitourowe. Czekan skiturowy charakteryzuje się długością ok 50cm, niską wagą oraz lekko zakrzywionym profilem. Cienkie ostrze ze stali lekko i gładko wchodzi w lód co jest istotne w terenie lodowym. Lekko zakrzywiony profil oraz niska waga umożliwiają także precyzyjne poruszanie się w terenie mikstowym. Czekan skitourowy można także z powodzeniem wykorzystać jako lekki czekan turystyczny w terenie wysokogórskim. Świetnym przykładem czekana skitourowego jest model Petzl Ride, Petzl Glacier Literide lub Grivel Ghost. Ciekawym wyborem jest też lekki czekan turystyczno-skitourowy Climbing Technology Alpin Tour Light.
Czekan turystyczny to najczęściej wybierany oraz spotykany w górach rodzaj czekanów. Czekan turystyczny służy do poruszania się trudnym terenie turystycznym. Czekanem turystycznym podpieramy się podczas podejścia, ponadto w wypadku poślizgnięcia się czekan turystyczny służy do hamowania. Dziaba turystyczna charakteryzuje się prostym styliskiem oraz niewymiennym ostrzem. Czekany turystyczne produkowane są w kilku długościach pozwalających dopasować produkt do wzrostu użytkownika. Jeśli kupujemy czekan z myślą o poruszaniu się w łatwym i niezbyt stromym terenie górskim, czekan powinien sięgać w okolicę kostki. Jeśli natomiast planujemy wybrać się w trudny i stromy teren górski, znacznie łatwiejsze będą operacje krótszym czekanem (takim powyżej połowy łydki). Ze względu na cenę najpopularniejszym modelem w Polsce jest bordowy czekan Climbing Technology Alpin Tour. Czekan turystyczny CT Alpin Tour bardzo często spotykany jest na szlaku górskim. Model ten występuje także w lżejszej o ok 40% wersji Climbing Technology Alpin Tour Light. Ze względu na jakość wykonania oraz trwałość wielu użytkowników wybiera trochę droższe modele marki Grivel oraz Petzl. Czekan turystyczny Grivel Nepal, Petzl Glacier oraz Grivel G Zero, to jedne z najpopularniejszych modeli w Europie wśród czekanów turystycznych.
Grivel jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu zimowego na rynku. Raki i czekany Grivel od lat uchodzą za najlepsze w swoich kategoriach. Czekany Grivel charakteryzują się bardzo wysoką jakością materiałów zastosowanych do produkcji czekanów i raków. Wysoka jakość materiałów wpływa przede wszystkim na trwałość sprzętu wspinaczkowego. Ponadto stalowe ostrza czekanów Grivel zapewniają bardzo dobre osadzanie w twardym śniegu i lodzie. Grivel w swojej kolekcji posiada szeroką ofertę czekanów. W kolekcji marki znajdują się zarówno czekany wspinaczkowe dedykowane do wspinaczki lodowej, mikstowej i drytoolu, czekany skitourowe oraz czekany turystyczne. Zaawansowany techniczny czekan turystyczny Grivel Air Tech Evolution oraz klasyczny prosty czekan turystyczny Grivel Nepal oraz Grivel G Zero, to jedne z najpopularniejszych modeli w swoich kategoriach. Jedynym minusem produktów marki Grivel jest nie najniższa waga produktów. Jeśli więc głównym czynnikiem decydującym o wyborze czekana jest jego waga, warto spojrzeć na produkty innych producentów.
Petzl to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu wspinaczkowego na świecie. W ofercie marki nie mogło zabraknąć także sprzętu zimowego. Czekany wspinaczkowe Petzl są z pewnością najpopularniejszymi modelami na rynku. Czekan Petzl Nomic, dedykowany jest do wspinaczki w lodzie i skale (drytooling). Natomiast Petzl Quark to jeden z najlepszych czekanów mikstowych. Najnowsza wersja modelu Petzl Quark ze składanym dolnym uchwytem świetnie sprawdzi się także podczas zejścia po skończeniu drogi. W ofercie marki warto zwrócić uwagę na uniwersalny czekan Petzl Sumtec oraz lekki wspinaczkowy czekan Petzl Gully. Petzl to także dwa genialne modele czekanów skitourowych: lekko wygięty pomarańczowy czekan Petzl Ride, na profilu którego powstał model Petzl Gully, oraz prosty niebieski czekan Petzl Glacier Literide.
Lonża do czekana ułatwia operacje sprzętowe oraz uniemożliwia niekontrolowane ześlizgnięcie się czekana ze stromego zbocza. Lonża do czekana wpływa więc pośrednio na nasze bezpieczeństwo. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajduje się zarówno podwójna lonża do czekana jak i pojedyncza lonża do czekana. Pojedyncza lonża do czekana dedykowana jest do czekanów turystycznych. Natomiast podwójna lonża do czekana dedykowana jest do czekanów wspinaczkowych. Ponieważ podczas wspinaczki lodowej, mixtowej oraz drytoolingu używamy dwóch czekanów i one się często krzyżują najlepszym wyborem jest podwójna lonża do czekanów z krętlikiem. Jednym z najpopularniejszych modeli na rynku jest lonża Black Diamond Spinner Leash oraz Grivel Double Spring. Wśród lonży pojedynczych warto zwrócić uwagę na model Grivel Single Spring oraz pojedynczą lonże do czekana Black Diamond Slinger Leash.
Osłona na czekan, podobnie jak pokrowiec na raki, jest niezbędna do bezpiecznego transportu czekana. Ostrze, łopatka oraz stylisko czekana w czasie transportu może uszkodzić resztę wyposażenia, bądź okaleczyć towarzyszy podróży. W wielu miejscach, w szczególności alpejskich kolejkach górskich posiadanie osłony na ostrze i łopatkę oraz stylisko czekana jest wymagane, a brak osłony czekana grozi wydaleniem z kolejki. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdziesz kilka rodzajów osłony: osłona na ostrze czekana, osłona na łopatkę czekana, osłona na stylisko czekana.
Zobacz również: raki wspinaczkowe kaski wspinaczkowe haki i śruby wspinaczkowe friendy, kości mechaniczne