X

Kolorowy sprzęt wspinaczkowy

kolorowe karabinki DMM (fot. dmmclimbing.com)

Czy kolorowy karabinek to fanaberia? Kwestia lansu? A może posiadanie kolorowego sprzętu jest rzeczywiście uzasadnione? W poniższym artykule postaramy się szybko i klarownie odpowiedzieć, jak to jest z tym kolorowym sprzętem wspinaczkowym.

Kolorowe karabinki niezakręcane

Dzięki przeprowadzeniu procesu anodyzacji, producenci sprzętu wspinaczkowego mogą stworzyć swój sprzęt właściwie w każdym kolorze. Przeglądając ofertę producentów sprzętu wspinaczkowego takich jak DMM (DMM Phantom , DMM Chimera) , Black Diamond (Black Diamond MiniWire , Black Diamond LiteWire)  lub Ocun Kestrel, możemy zauważyć, że większość karabinków produkowana jest w określonej kolorystyce. Właściwie każda firma oferuje co najmniej jeden set niezakręcanych karabinków, w pięciu lub sześciu różnych kolorach. Zestawy te dedykowane są wspinaczom, chcącym uporządkować swój sprzęt do wspinania na własnej asekuracji. Jak wiadomo, aby łatwo rozróżnić wielkości poszczególnych elementów, każdemu rozmiarowi frienda, kości lub hexa, przypasowany został odpowiedni kolor. Posiadając zestaw kolorowych niezakręcanych karabinków, kompatybilnych z kolorystyką sprzętu do wspinania na własnej asekuracji, z łatwością możemy posegregować sprzęt na uprzęży. Taka segregacja znacznie przyspieszy operacje sprzętowe w skale. Niestety odcienie kolorów między markami delikatnie się różnią. Mając kości mechaniczne DMM Dragon lub DMM Dragonfly  najlepiej wybierać niezakręcane kolorowe karabinki marki DMM, natomiast mając friendy Black Diamond Camalot powinniśmy celować w kolorowe karabinki Black Diamond.

Przykładowe rozmieszczenie sprzętu do wspinania na własnej asekuracji DMM (fot. dmmclimbing.com)

Kolorowy sprzęt wspinaczkowy powstaje w procesie anodyzacji:

Więcej o procesie anodyzacji, tego dlaczego i jak jest wykonywana przeczytasz w oddzielnym artykule przygotowanym na podstawie sprzętu wspinaczkowego DMM:

Anodyzacja sprzętu wspinaczkowego DMM

Kolorowe karabinki zakręcane

Marka DMM jest jedną z niewielu, która oferuje swoje topowe karabinki zakręcane takie jak DMM Phantom HMS lub DMM Shadow HMS w różnych kolorach. Obecnie karabinki DMM dostępne są w kilku kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, limonkowym, pomarańczowym, ciemnoszarym oraz standardowym – srebrnym. Większość marek swoje karabinki zakręcane produkuje w jednym lub dwóch kolorach. Wykorzystanie różnokolorowych karabinków podczas wspinaczki wielo-wyciągowej pozwala odróżnić i odpowiednio posegregować sprzęt podczas wspinaczki. Kolorowe karabinki są szczególnie przydatne podczas poruszania się w zespole trzy-osobowym. Wtedy każdy z członków zespołu posiada karabinek w innym kolorze. Kolory karabinków marki DMM powtarzają się w całej kolekcji sprzętu wspinaczkowego marki DMM. Nie musimy się zatem martwić o dopasowanie karabinków do przyrządu asekuracyjnego DMM Pivot. Inne marki takie jak Black Diamond, Edelrid czy Mammut, stosują określoną kolorystykę do danego karabinka.

Pomarańczowy karabinek zakręcany DMM Phantom HMS oraz przyrząd DMM Mantis (fot. dmmclimbing.com)

Kolorowe karabinki do prac na wysokości

W swojej ofercie marka DMM posiada również kolorowe karabinki owalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do pracy na wysokości. Podobnie jak w wypadku kolorowych karabinków typu HMS, kolorowe karabinki owalne pozwalają na szybkie i łatwe segregowanie sprzętu do prac na wysokości. W ofercie marki DMM znajdują się zarówno duże zakręcane karabinki owalne takie jak DMM Ultra O , oraz mniejsze zakręcane karabinki owalne takie jak DMM PerfectO. Ciekawym i bardzo rzadko spotykanym karabinkiem w ofercie wielu marek jest druciany karabinek owalny DMM WallDo.

Owalny karabinek druciany DMM WallDo (fot. dmmclimbing.com)

źródło: dmmclimbing.com

Może Cię także zainteresować:

ten post był modyfikowany 21 marca 2023 14:24

Weld.pl: Rozpoczęliśmy działalność pod koniec 1999 r. Weld - sklep górski powstał jako firma mająca wspierać pozyskiwanie wyposażenia i sprzętu dla celów organizowanych wypraw w najwyższe góry świata. Nie bez znaczenia jest fakt, iż jednym z inicjatorów Welda jest Krzysiek Wielicki, a czas powstania zbiegł się z organizowaną przez niego wyprawą na Makalu. Od samego początku w kręgu naszych zainteresowań były produkty topowych firm, bez których nie można planować ekspedycji w „góry wysokie”. W krótkim czasie Weld przekształcił się w specjalistyczny sklep oferujący szeroki wybór sprzętu, obuwia i odzieży dla aktywnie uprawiających wspinaczkę, alpinizm, himalaizm oraz „szeroko pojętą” turystykę górską. Zastanawiacie się pewnie, jaka jest geneza nazwy Weld? Jest bardzo prozaiczna. Weld – jako nazwa powstał alternatywnie dla innych wspinaczkowych, „alpejskich” i „himalajskich” nazw, których mnogość obfituje na naszym rynku.

Ta strona używa cookies