Y&Y Vertical – okularki do asekuracji
Marka Y&Y Vertical rozpoczęła swoją historię we Francji w 2013 r. Na podstawie wspinaczkowych doświadczeń, obserwacji i analizy potrzeb rynku, marka postawiła na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Na początku swojego istnienia firma skupiła się na produkcji okularków do asekuracji. Y&Y Vertical jest jednym z prekursorów tych produktów. Obecnie w ofercie marki znaleźć można całą gamę ciekawych i innowacyjnych produktów. W osobnym wpisie, krótko i zwięźle opisaliśmy pełną ofertę marki.
Mimo, szerokiej oferty produktowej logo Y&Y Vertical, głównie jest kojarzone z okularami do asekuracji i to one stanowią trzon oferty. Okulary do asekuracji zaprojektowane zostały z myślą o bezpiecznej i komfortowej asekuracji w skałach i na ścianie wspinaczkowej. Aby bezpiecznie asekurować nie powinniśmy odrywać wzroku od wspinającego się partnera. Czym wyżej jest wspinająca się osoba, tym wyżej musimy podnosić głowę. Stale uniesiona wysoko głowa, prowadzi do bólu karku lub głowy. Konstrukcja okularów do asekuracji, oparta na soczewkach pryzmatycznych, pozwala asekurować wspinającego się partnera bez konieczności ciągłego zerkania do góry. Cienkie oprawki zastosowane we wszystkich modelach Y&Y Vertical umożliwiają zarówno komfortowe obserwowanie wspinacza przez pryzmaty, jak i bliskiego otoczenia (np.liny) bez ich wykorzystania.
Obecnie w ofercie marki dostępnych jest 6 zróżnicowanych modeli okularów do asekuracji:
- PlasticFun First – podstawowy model
- Plastic Fun Evo – większa soczewka niż w modelu PlasticFun First
- Y&Y Classic – bestseller, stalowa oprawka
- Prism Up – możliwość unoszenia soczewek pryzmatycznych
- Clip Up – nakładka na okulary korekcyjne
- Solar Up – okulary przeciwsłoneczne z soczewką kategorii 3 oraz soczewką pryzmatyczną
Plastikowe okulary do asekuracji YY Vertical PlasticFun
Wśród plastikowych okularów do asekuracji YY Vertical znaleźć można dwa modele: PlasticFun First i Plastic Fun Evo. Okulary te posiadają oprawki wykonane z wytrzymałego poliwęglanu, a w ich zestawie znaleźć można: etui do transportu, ściereczkę z mikrofibry oraz zapasowe śrubki. Oprawki różnią się designem oraz dostępnością kolorystyczną. Model PlasticFun First dostępny jest jedynie w kolorze granatowym, natomiast model Plastic Fun Evo w kolorze czarnym, pomarańczowym i niebieskim. Podstawową różnicą są większe soczewki pryzmatyczne w modelu Evo. Większe soczewki, zwiększają zakres widoczności co wpływa na bezpieczeństwo i komfort asekuracji.
YY Vertical Classic – okulary do asekuracji ze stalową oprawką
Od modelu Y&Y Classic zaczęła się przygoda marki z akcesoriami wspinaczkowymi. Classic to pierwszy model marki i światowy bestseller, który sprawdził się zadowalając wielu wspinaczy. Podstawową różnicą w stosunku do opisanych powyżej modeli jest oprawka z cienkiej stali nierdzewnej. Zastosowanie tego materiału umożliwia lepsze dopasowanie do kształtu twarzy oraz zwiększa żywotność produktu. Okulary Classic dostępne są w trzech kolorach: szarym, niebieskim i czerwonym. Okularki do asekuracji PlasticFun i Classic można stosować wraz z okularami korekcyjnymi. Nie dają one jednak tyle komfortu co specjalnie zaprojektowane w tym celu: nakładki pryzmatyczne do okularów korekcyjnych Clip Up.
Nakładki pryzmatyczne na okulary korekcyjne Vertical Clip Up
Nakładka z soczewkami pryzmatycznymi Vertcial Clip Up została zaprojektowana z myślą o osobach na co dzień noszących okulary korekcyjne. Mimo, że wspomniane wcześniej modele można stosować równocześnie z okularami korekcyjnymi lub przeciwsłonecznymi, to założenie dwóch oprawek okularów na siebie jest niekomfortowe. Druga, w tym przypadku pryzmatyczna para okularów, jest zwykle niestabilna i często się zsuwa. Wiele zależy, od kształtu „podstawowych” okularów, często jednak korzystanie z dwóch oprawek jednocześnie jest niemożliwe. Nakładkę Clip Up, za pomocą klipa montujemy do górnej części oprawki okularów.
Po zamontowaniu na okulary, nakładka posiada funkcję „Up&Down” pozwalając używać soczewek pryzmatycznych wtedy gdy jest to konieczne. Odsunięcie soczewek od oczu jest kompensowane poprzez szerszy kąt soczewki. Nakładki dostępne są w klasycznym i uniwersalnym szarym kolorze. W zestawie posiadają etui oraz chusteczkę z mikrofibry. Warto zwrócić uwagę, że nakładka nie jest kompatybilna ze wszystkimi dostępnymi na rynku oprawkami okularów. W związku z tym przed użyciem należy sprawdzić czy takie połączenie jest kompatybilne i zapewnia bezpieczną i komfortową asekurację.
Okulary do asekuracji z podnoszonymi pryzmatami
Funkcja „Up&Down” pozwalająca podnosić soczewki pryzmatyczne reprezentuje nową generację okularów do asekuracji. Gdy wspinacz jest nisko nad ziemią, najlepiej asekuruje się bez okularów. Wraz z przemieszczaniem się w górę, okulary ułatwiają asekurację. W ostatniej fazie opuszczania wspinacza, soczewki pryzmatyczne także delikatnie utrudniają prawidłową percepcję. Funkcja „Up&Down” pozwala za pomocą jednej ręki, łatwo i szybko podnosić i opuszczać soczewki w zależności od potrzeb. Funkcję tą szczególnie doceni się podczas treningu na ścianie wspinaczkowej. Okulary do asekuracji YY Vertical Prism Up wykonane są z szarego, wytrzymałego poliwęglanu.
Ponadto w ofercie marki znaleźć można rozbudowaną wersję wspomnianego powyżej modelu. Okulary do asekuracji Solar UP, poza soczewkami pryzmatycznymi zostały wyposażone w soczewki przeciwsłoneczne kategorii 3. Takie rozwiązanie szczególnie docenimy podczas wspinaczki w słoneczne dni w skałach. Szkła przeciwsłoneczne, można szybko i łatwo zdemontować co jest istotne gdy pojawią się chmury lub gdy słońce zacznie się chować. Aby nie ograniczać widoczności poprzez zastosowanie dwóch szkieł, soczewki pryzmatyczne użyte w modelu Solar UP zapewniają szerszy kąt widzenia (w stosunku do modelu Prism Up).
Użytkowanie okularów do asekuracji
- Pierwsze użycie okularów do asekuracji może wprowadzić pewien dyskomfort i dość szybko zmęczyć oczy. Jednak po kilku użyciach i sesjach treningowych oczy przyzwyczają się, a szyja i kark podziękują nam za ich używanie.
- Na pierwszych metrach wspinaczki asekurant powinien mieć okulary przesunięte na czubek nosa tak aby do wysokości 2-3 wpinki (w zależności do obicia) klasycznie obserwować wspinacza. Następnie okulary należy przybliżyć do oczu. Podczas opuszczania, gdy asekurowany wspinacz jest na wysokości ok 3m nad ziemią należy zdjąć okulary. W wypadku okularów z funkcją „Up&Down” wystarczy tylko obniżać i podnosić soczewki pryzmatyczne.
- Okulary do asekuracji ułatwiają asekurację, nie mniej jednak w pewnych przypadkach asekurant mimo posiadania okularów zmuszony jest do asekuracji bez korzystania z nich. Taka sytuacja ma miejsce gdy asekurujemy wspinacza znajdującego się w kruchym terenie. Okulary utrudnią nam ocenę sytuacji w wypadku spadających kamyczków. Podobna sytuacja ma miejsce gdy wspinacz znika nam z oczu, wchodząc nad przewieszenie. Łatwiej nam wtedy ocenić sytuację „nieuzbrojonym” okiem.