X

Z wizytą w fabryce DMM

Historia marki DMM

Firma DMM została założona w 1981 roku pod nazwą Moorhouse Engineering w miasteczku Bethesda zlokalizowanym w północnej Walii, dopiero w 1986 r. zmieniono nazwę na obecnie używaną DMM i przeniesiono siedzibę do Llanberis. Podstawowym celem czterech założycieli marki było tworzenie możliwie najlepszego sprzętu wspinaczkowego w najlepszej cenie. Ta wydawać by się mogło prosta idea przez lata była motorem napędowym dla rozwoju firmy. DMM od samego początku swojego istnienia tworzył produkty w dwóch głównych kategoriach związany z dostępem linowym: sprzęcie wspinaczkowym i sprzęcie do prac na wysokości, tworząc, przez ponad 30 lat, unikalne i wiodące prym w świecie produkty. W 1981 r. firma zatrudniała zaledwie 4 osoby i była jednym z kilku producentów sprzętu wspinaczkowego w Wielkiej Brytanii, obecnie DMM zatrudnia ponad 150 osób i jest jedynym producentem sprzętu wspinaczkowego na Wyspach.

Pierwsza siedziba DMM’a w Llanberis (fot. Maciek Smolnik)

DMM stawia na rozwój

Ponieważ innowacja jest kluczem do dalszego rozwoju, DMM nieustannie inwestuje nie tylko w znajdujące się w fabryce urządzenia, ale także w ambitne plany rozwoju nowych oraz istniejących produktów. Wiadomo, że liderów charakteryzuje rozwój i dążenie do produkowania coraz lepszych produktów, a nie kopiowanie cudzych rozwiązań, dlatego też DMM co roku wprowadza na rynek kilka innowacji w swoim sprzęcie wspinaczkowym. W ostatnich latach fabryka wzbogaciła się o specjalnie skonstruowaną halę montażową, a także nowoczesną halę obróbki CNC. Obie inwestycje umożliwiają zwiększenie wydajności i jakości, a co za tym idzie konkurencyjności oraz pozwalają na utrzymanie wyjątkowej pozycji na rynku outdoorowym.

Nowoczesne maszyny CNC w fabryce DMM (fot. Maciek Smolnik)

Wizyta w fabryce

Podczas naszej wizyty w siedzibie DMM’a odwiedziliśmy niemalże wszystkie zakamarki firmy i od środka mogliśmy przyjrzeć się powstawaniu dobrze nam znanych produktów takich jak : friendy Dragon, karabinki Aero HMS lub prawdopodobnie najlepszych przyrządów asekuracyjnych na rynku:  Pivot oraz Mantis. Wizytę w fabryce rozpoczęliśmy od magazynu, w którym znajduje się materiał wykorzystywany przy produkcji poszczególnych elementów. Co ciekawe, aluminium, z którego wytwarzany jest sprzęt DMM, pochodzi z Polski, prawdopodobnie z fabryki Grupy Kęty 🙂 Następnie odwiedziliśmy kolejne stanowiska pracy na linii produkcyjnej. Ponieważ, poza procesem anodyzacji, każda czynność związana z produkcją sprzętu DMM odbywa się w lokalnej fabryce, mieliśmy przyjemność na własne oczy zobaczyć wszystkie fazy powstawania sprzętu. To, co rzuciło nam się w oczy, to przede wszystkim ogromne zaangażowanie pracowników w każdej fazie tworzenia oraz szczegółowa kontrola jakości na każdym etapie powstawania produktu. Ogromne wrażenie robi ponadto hala montażu i ostatecznego wykończenia każdego elementu. Na tym etapie produkcji wyraźnie widać zaangażowanie pracowników w detale, które powodują, iż każdy użytkownik wie, że jest to sprzęt wyjątkowy.

Hot forging (fot. Maciek Smolnik)
Element Frienda Dragon po obróbce maszyną CNC. (fot. Maciek Smolnik)

Walia to nie tylko DMM

Ponieważ Llanberis jest jednym z najpopularniejszych rejonów wspinaczkowych w Wielkiej Brytanii wielkim nietaktem byłoby nie odwiedzić pobliskich skał. Pierwszego dnia udało się na chwilkę wyskoczyć na najpopularniejszy kamień w okolicy – Jerry’s Roof  i zrobić kilka boulderów, jednak drugiego dnia aura pokrzyżowała wspinaczkowe plany. Typowa brytyjska pogoda pozwoliła nam troszkę zwiedzić okolicę, przespacerować się po najpopularniejszym rejonie tradowym oraz odwiedzić historyczne miasteczko Caernarfon i pobliską ścianę wspinaczkową Beacon Climbing Centre.

Jezioro w Llanberis (fot. Maciek Smolnik)

DMM to marka premium sprzętu wspinaczkowego

Odwiedziny w Walii utwierdziły nas w przekonaniu, że DMM jest jednym z najlepszych producentów sprzętu wspinaczkowego na świecie. Podczas wizyty przekonaliśmy się o wysokich standardach kontroli jakości każdego elementu wychodzącego z fabryki, a także wiedzy i trosce pracowników o wytworzone elementy. Wizyta na linii produkcyjnej przekonała nas o tym, że dla tych ludzi to nie tylko praca, ale także pasja, która każdego dnia pozwala tysiącom ludzi na całym świecie polegać na produktach DMM. Na podstawie wizyty w fabryce DMM, przedstawiliśmy poszczególne etapy produkcji karabinka DMM Phantom.

Etapy produkcji sprzętu wspinaczkowego DMM

Zapraszamy do wirtualnej wizyty fabryki DMM’a: https://vimeo.com/50981189

Wszystkie powyższe zdjęcia autorstwa – Maciek Smolnik

ten post był modyfikowany 8 kwietnia 2020 16:25

Maciek Smolnik: Z górami i skałami miałem kontakt od najmłodszych lat. Jako dziecko często odwiedzałem góry w celu jazdy na nartach. Po kilku latach pojawiły się wakacyjne wyjazdy w skały. Od kilku sezonów umiejetności zdobyte podczas jazdy po stoku, staram się także wykorzystać w jeździe pozatrasowej. Treningi zacząłem w roku 2005, gdy po wyjeździe do Chamonix złapałem bakcyla na wspinanie sportowe. Na początku września rozpocząłem treningi na niewielkiej, prywatnej ścianie wspinaczkowej w Dąbrowie Górniczej. Od tego czasu staram się systematycznie trenować na ścianie, a latem możliwie często odwiedzać skały. Ze względu na bliskość jestem częstym bywalcem Jury Krakowsko - Częstochowskiej, gdzie udało mi się pokonać wiele ciekawych dróg. Kilkakrotnie odwiedziłem także zagraniczne rejony wspinaczkowe m.in. Frankenjurę, Arco, Zillertal, wyspę Hvar oraz Gorges du Tarn. Moim ulubionym rejonem wspinaczkowym jest zdecydowanie Frankenjura. Każdy pobyt na Franken związany jest z odwiedzeniem fantastycznych skał oraz mile spędzonym czasem przy wyśmienitym piwku ze znajomymi . Charakter wspinania tego rejonu już od pierwszego pobytu niezwykle przypadł mi do gustu. Jeżeli chodzi o naszą Jurę to zazwyczaj nie wybrzydzam co do wyboru rejonu. Moim zdaniem jednak najlepsze skały Jury znajdują się na Jurze Północnej. Moja aktywność wspinaczkowa nie ogranicza się jedynie do wspinania z liną. Od kilku lat jestem ogromnym entuzjastą bulderingu. Podczas swojej kariery wspinaczkowej udało mi się odwiedzić wiele rejonów m.in. Brione, Chironico, Zillertal, Silvretta, Bor oraz Ostas.

Ta strona używa cookies